Astronomie, Vesmír a Jak vznikal svět

07.03.2023

V březnu jsme se setkali dvakrát. První setkání, které proběhlo 7.3. od 15:00 do cca 17:00, bylo plánované. Druhé setkání vzniklo narychlo, když jsme se dozvěděli o zajímavém programu v Planetáriu.

Tématem prvního setkání byly náměty na aktivity z oblasti astronomie a kosmonautiky a proběhlo ve spolupráci s bývalým učitelem gymnázia Jana Keplera Josefem Kvasničákem, který na tomto gymnáziu se svými kolegy založil tradici dvoudenních výjezdních kurzů s obdobnou tématikou. Některé náměty přinesli samotní účastníci.

Na setkání jsme se tak seznámili s řadou zajímavých aktivit, které můžeme provozovat jak ve škole, tak mimo ni, prodiskutovali jejich možné zařazení do výuky na ZŠ, SŠ, případně na školách v přírodě, táborech apod. Několik aktivit jsme si vyzkoušeli tzv. na vlastní kůži. Šlo zejména o aktivitu vhodnou spíše pro SŠ, a to zopakování jednoho historického experimentu, který zkoumal polohu Jupiterových měsíců a z toho vytvořil (a vlastně s pomocí matematiky potvrdil) hypotézu o jejich obězích kolem mateřské planety. Pozorování dalekohledem jsme však obešli simulací poloh měsíců programem Stellárium. Při té příležitosti jsme se hlouběji seznámili s tímto zajímavým programem, který někteří při výuce používají a někteří se s ním seznámili poprvé. Dále jsme si připomněli, ale také vyzkoušeli známou aktivitu (nicméně v trochu jiné úpravě, než bývá zvykem) s vejcem – kosmonautem – odpaly raket jsme prováděli před školou (za mohutné asistence některých žáků). Vedoucí centra také seznámil účastníky s některými aktivitami vzdělávací kanceláře ESO ESERO, připomněl, že máme v centru soupravu na zkoumání materiálů vhodných ke konstrukci raket, a připomněl film Helios a aktivity, které jsou na tento projekt navázané (zejména pracovní listy pro žáky a učitele).

Další setkání proběhlo o týden později, a to 14.3. od 18:00 v Planetáriu Praha. Navštívili jsme velmi zajímavou dvouhodinovou přednášku prof. Kulhánka na téma Jak vznikal vesmír. K učitelskému setkání se připojilo i několik studentů z gymnázia J. Seiferta a gymnázia Špitálská. Po programu měla naše skupina ještě individuální prohlídku technickými místnostmi Planetária; dostali jsme se do prostor, kam běžný návštěvník jen tak nezavítá a dozvěděli se mnoho zajímavostí o chodu této instituce a plánech do budoucna. Prohlídku jsme končili po deváté večerní 😊.

© Elixír do škol, z. ú. | Olbrachtova 1929/62 | 140 00 Praha 4
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky