Elektrostatika

11.05.2023

V květnu jsme se setkali 9. 5. od 15:00 do cca 17:00 na gymnáziu ve Špitálské ulici a tématem byla elektrostatika. Tímto tématem jsme se zabývali již po několikáté (prý nejméně po třetí), ale stále je pro nás zajímavé a inspirativní.

Nejdříve jsme se seznámili s materiály, které nám poslala naše dlouhodobě nemocná kolegyně Míša. Šlo o práce žáků na dané téma, hrátky s brčky apod. Na jeden příklad jejích žáků se můžete podívat ZDE. Dále nám poslala svůj heliogram, který jsme společně zkonstruovali z plechovky na prvním setkání v tomto školním roce. Pak jsme si připomněli pár pokusů z elektrostatiky z minulých setkání a ukázali, co nového jsme v dané oblasti prozkoumali, vylepšili apod. Vedoucí např. ukázal detekci nabití tělesa pomocí lamet (stříbrných a zlatých lehkých proužků na vánoční stromeček). Vyzkoušeli jsme si také detekci pomocí "elektrétky" z brčka. Přitom jsme zvolili způsob konstrukce, kterou používají studenti na KDF MFF UK na praktiku školních pokusů z elektřiny (jde o původní nápad Leoše Dvořáka, který je i autorem názvu, a to podle slova "magnetka", která se používá na detekci magnet. pole). Zjistili jsme, že podobnou konstrukci používají i jiní účastníci. Některé obměny byly obzvlášť zajímavé a inspirativní. Je vidět, že i jednoduchá konstrukce se dá stále více a více vylepšovat a že má smysl se zabývat i věcmi, které se na první pohled zdají "primitivní" a nic nového neskrývající. Ve společné diskusi na základě experimentu jsme si připomněli základní rozdíl mezi polarizací a elektrostatickou indukcí. Připomněli jsme si také odhad velikosti náboje na brčkách pomocí Coulombova zákona (což je pěkná aktivita pro SŠ). Prostě brčka jsou nezastupitelnou součástí kabinetů fyziky. Zavzpomínali jsme si také na jedno z prvních setkání v minulém školním roce; Tenkrát jsme vyráběli elektrostatický "urychlovač" kuličky v plastové misce podle dílny Jirky Kvapila (viz Urychlovač ve škole), kterou měl na setkání učitelů Dílny Heuréky 2021, tenkrát probíhal na SPPŠ na Smíchově (tzv. Náchodské dílny 2021). Někteří účastníci si tuto pomůcku před rokem nevyráběli, takže ukázka byla pro ně další inspirací.

Po těchto společných diskusích a experimentování nastal čas na vyrábění. Nejdříve si někteří z nás vyrobili destičku, kterou osadili vysokonapěťovým zdrojem. Ukázali jsme si také, co tento malý zdroj napětí "umí". Pak jsme si sestrojili (napájeli) novou variantu detektoru náboje (Darlingtonovo zapojení ne se dvěma tranzistory, ale jedním elektronickým prvkem) a vyzkoušeli jeho funkci.

Protože kolega Ševčík ze ZŠ Kladská přinesl ukázat vlastnoručně vyrobené startovací zařízení z trubek pro PET raketu (chystáme si toto zařízení v příštím rove vyrobit), museli jsme si toto zařízení před školou vyzkoušet. A opravdu raketa vyletěla poměrně vysoko (určitě překonala výšku budovy).

Další, poslední, setkání v tomto školním roce proběhne 6. 6. Již tradičně poslední setkání je "výletové" nebo "exkurzní", takže mimo místo tradičního setkávání. Tentokrát to bude na MFF UK na Katedře fyziky a plasmatu. Protože se ale bude jednat o setkání jubilejní, přesuneme se poté na Katedru didaktiky fyziky, abychom sté setkání řádně oslavili a také zhodnotili proběhlý školní rok…

© Elixír do škol, z. ú. | Olbrachtova 1929/62 | 140 00 Praha 4
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky